Back

ⓘ Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2017

Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2017

Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2017 se uskutečnilo 25 28. července v chorvatském Splitu, lezlo zde 38 studentu a 23 studentek.

AkME 2017 se zúčastnili také někteří přední lezci a lezkyně světového poháru. Nejvíce medailí získali studenti z Ruska, Spojeného království a Belgie, domácí závodníci medaile nezískali. Slovinka Ajda Remškar závodila za univerzitu v Edinburghu.

V roce 2017 proběhlo také Mistrovství Evropy ve sportovním lezení, Mistrovství Evropy junioru ve sportovním lezení a Akademické mistrovství České republiky ve sportovním lezení, v roce 2018 se bude konat druhé Akademické mistrovství světa ve sportovním lezení.

1. Pruběh závodu

V lezení na obtížnost se závodníci postupně vystřídali ve dvou kvalifikačních cestách, do finále s jednou závodní cestou postoupilo 11 nejlepších závodníku od posledního k nejlepšímu. Bodovaným kritériem byl nejvyšší po dobu dvou sekund dosažený chyt, případně další pohyb z chytu.

V lezení na rychlost rozhodly nejlepší časy v kvalifikaci na standardní cestě o pořadí závodníku do osmifinálového vyřazovacího pavouka dvojic, ve finále se ještě rozhodovalo o prvním a třetím místě. Nejlepšího času na prvním ročníku 3.71 sekundy /10m dosáhl ruský lezec Stanislav Kokorin.

Kvalifikace v boulderingu proběhla na závodních profilech, kde se bodoval počet pokusu na Top a počet pokusu na bonusovou zónu.

1.1. Pruběh závodu Češi na AkME

Mistrovství se zúčastnili studenti Masarykovy univerzity v Brně, v závěsu za medailisty se umístila ve všech třech disciplínách Andrea Pokorná, rychlostní lezec Petr Burian získal dobré umístění jen ve své disciplíně, kde skončil pátý. V hodnocení univerzit skončili čeští lezci na osmém děleném místě