Back

ⓘ Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2015

Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2015

Akademické mistrovství Evropy ve sportovním lezení 2015 se uskutečnilo 5 9. srpna v polských Katovicích.

V roce 2015 proběhlo také mistrovství Evropy, mistrovství Evropy junioru a akademické mistrovství ČR, v roce 2016 se poté konal první ročník akademického mistrovství světa.

Univerzitního mistrovství Evropy 2015 se zúčastnili také někteří přední lezci a lezkyně světového poháru, nejvíce medailí získali studenti z Ruska a Francie, velmi dobře si vedli i domácí závodníci, mezi nimi finalisté v lezení na rychlost Marcin Dzieński a Klaudia Buczek.

1. Pruběh závodu

V lezení na obtížnost se závodníci postupně vystřídali ve dvou kvalifikačních cestách, do semifinále s jednou závodní cestou postoupilo 26 nejlepších závodníku od posledního k nejlepšímu, finálovou cestu lezlo osm finalistu. Bodovaným kritériem byl nejvyšší po dobu dvou sekund dosažený chyt, případně další pohyb z chytu.

V lezení na rychlost rozhodly nejlepší časy v kvalifikaci na standardní desetimetrové cestě obvykle se závodí na standardní patnáctimetrové o pořadí závodníku do osmifinálového vyřazovacího pavouka dvojic, ve finále se ještě bojovalo o první a třetí místo. Nejlepšího času 3.71 sekundy dosáhl v malém finále ruský lezec Stanislav Kokorin, který skončil na 3. místě. Vítězem se stal polský lezec Marcin Dzieński s finálovým časem 3.77 sekundy, oba patří mezi současnou světovou závodní špičku v lezení na rychlost.

Kvalifikace v boulderingu proběhla na osmi závodních profilech, kde se bodoval počet pokusu na Top a počet pokusu na bonusovou zónu, nejlepších deset finalistu závodilo na čtyřech závodních profilech.

2. Češi na AkME

Tomáš Binter ml. skončil ve finále v lezení na obtížnost na 6. místě díky lepšímu pořadí ze semifinále, kde skončil 3., tento český lezec je v reprezentaci v lezení na obtížnost a účastní se také závodu českého a světového poháru ve sportovním lezení. Dalším českým reprezentantem je i Petr Burian z Brna, který v lezení na rychlost skončil na 15. místě s časem 6.67 sekund. Plzeňský student Ondřej Bufka se umístil na 22. místě v boulderingu, Petr Burian v této disciplíně skončil 46., jihlavský Patrik Vaníček obsadil v lezení na rychlost 39. místo.